Лікувальний масаж спини

Лікувальний масаж спини

Лікувальний масаж спини широко використовується в лікуванні багатьох захворювань опорно-рухового апарату. Це такий же обов’язковий елемент, як і медикаментозне лікування, фізіотерапевтичні процедури і оздоровча гімнастика. Але для того щоб масування спини привело до бажаного результату, повинні дотримуватися певних правил. В іншому випадку масаж принесе не користь, а шкоду.

Масаж проти болю в спині
Лікувальний масаж спини особливо позитивно позначається на стані м’язової системи. Інтенсивний вплив дозволяє позбавити людину від болю в хребті. Разом з розтягуванням і розслабленням, скороченням і стисненням м’язів тканинам повертається еластичність, гнучкість, хороша рухливість. Регулярно відвідуючи досвідченого фахівця, можна поліпшити поставу, зняти больові відчуття в м’язах, повернути еластичність в’ялим м’язам. Процедура допомагає активізувати лімфодренажні систему, при впливі на тіло відбувається висновок молочної кислоти, інших хімічних відходів життєдіяльності. Саме ці речовини сприяють прояву болю, дискомфорту в зв’язках, суглобах. Особливо ефективним з цієї точки зору стає масаж голови. Адже на шиї, потилиці і навіть особі людини розташована величезна кількість лімфовузлів.

Ще з найдавніших часів було відомо, що хребет – це основа життя, здоров’я і довголіття людини. Згідно з медичною статистикою, близько 70% звертаються за медичною допомогою до лікарень і поліклінік, складають люди, які скаржаться на болі в спині. Відчувши перші симптоми, ні в якому разі не потрібно затягувати, займатися самолікуванням, втираючи знеболюючі мазі та гелі, в надії, що болі скоро пройдуть самі собою. Болі в спині – це перші симптоми, які говорять про дистрофічних порушеннях в різних відділах хребта. Займаючись “припарками”, втираючи знеболююче, ви лише знімаєте болю в спині, не усуваючи основної проблеми, що в подальшому може призвести до серйозних захворювань хребта.

Одним з найбільш ефективних методів лікування захворювань хребта і болю в спині – є лікувальний масаж. Проведення курсу лікувального масажу спини допоможе поліпшити кровопостачання міжхребцевих дисків, поліпшити кровообіг хребта, провідність нервових закінчень. Лікувальний масаж спини зміцнює гіпотрофірованние м’язи, сприяє попередженню м’язової атрофії. Сприяє зменшенню больового синдрому. А найголовніше, він дає стійкий лікувальний ефект. Лікувальний масаж спини призначається курсами по 10-15 процедур в залежності від захворювання. Як правило, багато захворювань хребта до моменту звернення, вже мають хронічну форму, хронічні дистрофічні зміни, тому курси масажу бажано робити хоча б пару разів на рік. А в ідеалі – раз в три місяці.

Масаж спини – це унікальна процедура, яка допомагає зняти втому, напругу, піднімає настрій. Класичний масаж спини є найбільш поширеним видом масажу, який застосовується для зняття болю, при захворюваннях внутрішніх органів, для нормалізації психоемоційного стану і т.д. Існують деякі секрети проведення правильного масажу спини, про яких і піде мова в даній статті.

Підготовчий етап
Під час проведення масажу всі м’язи повинні бути максимально розслаблені. Для цього слід лягти на живіт (голова повернута вправо або вліво), під живіт покласти плоску подушку, а під ноги – валик.
Бажано використовувати для масажу спини спеціальний крем або масажне масло. Невелика кількість одного з цих коштів наноситься як на шкіру спини пацієнта, так і на руки масажиста.

Як робиться класичний масаж спини?
Техніка класичного масажу спини ґрунтується на восьми масажних прийомах: погладжування, розтирання, розминка, вижимання, рух, поштовхи, вібрація і струшування. Кожен з прийомів націлений на певним чином впливати на шкірні покриви, кровообіг, нервову систему, жирову тканину.
Масаж проводиться по ходу лімфатичних судин до великих лімфатичних вузлів. В основному, всі рухи мають спрямованість знизу вгору. Безпосередньо сам хребет і лімфовузли масажувати не можна.

Отже, розглянемо варіант послідовного процесу проведення класичного масажу спини:
Погладжування. Двома зімкнутими долонями провести у напрямку від попереку уздовж хребта, розводячи руки в сторони лопаток. Рухи повинні бути плавними, легкими, без ривків і натискання. Повторити прийом 5 – 7 разів.
Розтирання. Це більш інтенсивний прийом, який може виконуватися з обтяженням (поклавши одну руку на іншу). Розтирання виконується підставою долоні прямолінійно, кругообразно або спиралевидно у всіх напрямках. Повторити 3 – 4 рази, після чого виконати стільки ж погладжувань.

Розминка. Повільним темпом, без різких натискань виконати спіралеподібні рухи кісточками пальців у напрямку від попереку вгору, розводячи руки в сторони лопаток. Повторити 3 – 4 рази, захоплюючи різні ділянки спини.
«Пиляння». Зовнішніми ребрами долонь зробити рухи, що нагадують пиляння, на одній і іншій стороні спини. Після цього зробити 3 – 4 погладжування.
«Розкочування». Акуратно захопити ділянку шкіри між великими і іншими пальцями обох рук. Просуваючись вперед і перебираючи великими пальцями, переміщати «хвилю» від попереку до шиї. Повторити 2 – 3 рази на кожній стороні спини, захоплюючи різні ділянки, після чого розтерти спину долонями.
Поплескування. Злегка розслабивши кисті рук, постукати долонями по всій поверхні спини.
Завершити масаж таким же прийомом, який виконувався на початку.

Чи може нашкодити масаж спини?
Приступаючи до процедури, варто пам’ятати, що масаж може принести не тільки користь, але і шкоду. Існує кілька протипоказань до проведення масажу спини:
підвищена температура тіла;
гострі запальні процеси в організмі;
дерматологічні захворювання;
гіпертонічний криз;
захворювання крові;
шлунково-кишкові розлади;
важкі захворювання серця і ін.
Якщо ви вирішите робити масаж, дотримуйтесь техніку його проведення (при виникненні больових відчуттів масаж слід припинити). Бездумне проведення масажу може привести до пошкодження нервової або м’язової тканини. Тому краще всього довірити цей процес фахівцеві.

Виконання лікувального масажу спини при остеохондрозі.
Остеохондроз – хронічне захворювання хребта, яке часто є причиною болів в спині і ділиться на види: остехондроз шийного відділу, остеохондроз грудного відділу, остеохондроз попереково-крижового відділу, поширений остеохондроз (можуть бути вражені відразу кілька відділів).

Симптоми остеохондрозу: постійні гострі або ниючі болі. Болі можуть посилюватися при фізичних навантаженнях, піднятті важких предметів. Зменшується амплітуда рухів. З’являються спазми в м’язах. Відчуття оніміння і відчуття ломоти в кінцівках.

Лікувальний масаж спини – один з основних видів лікування при остеохондрозі. Він покращує кровообіг, знімає болі в спині. Сприяє відновленню функцій м’язів і хребта. Правильно виконані лікувальні масажні процедури не завдають шкоди організму. Дає стійкий терапевтичний ефект.

На певом сеансі я намагаюся з’ясувати симптоми, які вас беспококоят. Ви мені розповідаєте чи болю в спині. З якого боку у вас болить спина, в якому відділі хребта. Чи присутній у вас оніміння в кінцівках. Або може бути біль віддає у внутрішні органи. Бажано більш детально описати картину захворювання. Так само, якщо у вас є недавні рентгенівські знімки або знімки МРТ, бажано попросити лікаря зробити розшифровку і опис, і принести мені їх на перший сеанс. Масажні прийоми при остеохондрозі починають виконувати з легких рухів, що погладжують. Погладжування розслаблює м’язи спини. Потім виконується розтирання, за допомогою якого ми досягаємо посилення кровотоку в тканинах, розігріваємо м’язи. Далі переходимо до розминання. Прийом розминання призводить в підвищенню тонусу м’язів спини, підвищує кровопостачання тканин.

Зазвичай, при остеохондрозі, я рекомендую не обмежуватися певною ділянкою – шийного, грудного, попереково-крижовий, а виконувати масажні прийоми по всій спині, для більшої ефективності.

Іноді люди дзвонять, скаржаться на біль в спині і просять зробити два-три сеанси. Завжди намагаюся пояснити, що від двох-трьох сеансів НЕ буде ефекту. Це просто викинуті гроші і даремно витрачений час, моє і ваше. Як правило, дегенеративні зміни в хребті мають уже хронічну форму. Для того, що б дійсно досягти терапевтичного ефекту, потрібно виконати як мінімум десять сеансів.

Проведення лікувального масажу при радикуліті.
Радикуліт – це захворювання периферичної нервової системи, що виникає на тлі дегенеративного ураження корінців спинномозкових нервів.

Симптоми радикуліту: як правило, при радикуліті з’являються постійні або періодичні тупі болі в спині. Блукаючі біль можуть віддавати від шиї в руку, від області попереку в ноги. Порушується чутливість – оніміння в кінцівках, легке поколювання, печіння. Спостерігається так само слабкість в м’язах спини або нижніх кінцівок. Іноді ця слабкість буває ізольованою, тобто зачіпає тільки певні групи м’язів.

В результаті поразки корінців спинномозкових нервів відбувається порушення надходження імпульсів, і м’язи, поступово перестають нормально працювати. При відсутності своєчасного лікування відбувається атрофія м’язів або млявий парез (параліч).

При радикуліті призначається комплексне лікування. Медикаментозне: протизапальні та вітамінні препарати. При сильних болях в спині – новокаїнові блокади. Так само призначається лікувальні масажні процедури, електрофорез, голкорефлексотерапія, лікувальна фізкультура і ін. При первой встрече рассказываете мне подробно, что вас беспокоит. Есть ли боли в спине, “прострелы” в области поясницы. Распостраняется ли боль от спины на ягодицы, бедро, голень. Приносите описание рентгеновских снимков и МРТ (если таковые есть). Массажные процедуры при радикулите назначается после окончания острой фазы заболевания, когда воспалительный процесс переходит в подострою и хроническую фазу. Массаж может быть локальным (затрагивать только отдельные группы мышц), так и общим. При радикулите я рекомендую не ограничиваться только локальным массажем спины, а выполнять общий, когда прорабатываются так же верхние и нижние конечности, что позволяет улучшить кровоснабжение и иннервацию во всем организме.

Первые два, три сеанса делаются более щадящими. Исключаем любые резкие приемы. Уменьшаем давление массажиста на мышцы спины. Сеанс делаем покороче на 5-10 минут. Постепенно, со 2-3 сеанса интенсивность движений и нагрузка на мышцы увеличивается. При радикулите сеанс лечебного массажа спины длится около 30 мин. Сеанс общего массажа длится 50-60 мин

Основные массажные приемы при люмбаго и ишиасе.
Люмбаго и ишиас – разные заболевания, но имеющие схожие симптомы, поэтому их легко спутать. Ишиас – это воспалительный процесс в седалищном нерве, вызванный инфекционным заболеванием или воспалением бедренной кости. Люмбаго – это приступ острой боли в поясничном отделе позвоночника, вызванный чаще всего остеохондрозом или межпозвонковой грыжей.

Симптомы люмбоишиалгии: боль в нижней части спины, отдающая в одну или обе ноги. Возможно распространение по ягодице или по задненаружной поверхности ноги, голени. Боль появляется неожиданно и резко. Спровоцировать его может неудобное положение, большая физическая нагрузка, резкое движение. Возможно и появление таких признаков, как ощущение зябкости в пораженной области, чувство жара и покалывание.

Один из самых распространенных и эффективных методов лечения этого заболевания – лечебные массажные процедуры . Они помогает снять напряжение, уменьшить тонус мышц, сделать их более расслабленными, избавиться от зажима седалищного нерва, сделать конечности более гибкими и легкими. При проведении лечебного массажа улучшается циркуляция крови, улучшается питание мягких тканей и костей. Убирается отечность и онемение. Нормализуется отток лимфы и стимулируется выделение биологически активных веществ, которые помогают снизить воспалительный процесс.

На первой встрече рассказываете симптоматику. Если есть – приносите снимки. При проведении массажных процедур используются такие методики, как поглаживание, похлопывание и растирания. В первые дни проведения процедуры используются более мягкие техники, которые не доставляют дискомфорта пациенту и не вызывают у него неприятных ощущений. После легких поглаживаний, проводится неглубокое разминание мышц спины.

Для того, чтобы полностью избавиться от симптомов заболевания, рекомендуется провести не менее 10 сеансов. Хотя улучшения пациент может почувствовать уже после первых двух сеансов. Однако не следует отказываться и от остальных процедур, которые помогут закрепить эффект и избавить от рецидивов. Оптимальное количество сеансов при этих заболеваниях – 15. Лечебный массаж спины при люмбаго и ишиасе не только помогает снизить болевой синдром, но и позволяет улучшить общее состояние организма. Это поможет максимально восстановиться.

Межпозвоночная грыжа.
Межпозвоночная грыжа является результатом дегенеративных изменений межпозвоночных дисков. Такие изменения могут быть связаны с нарушением обмена веществ в организме. Могут являться следствием перенесенных ранее травм или повышенных физических нагрузок на позвоночник. Так же могут являться следствием запущенного, во время не вылеченного остеохондроза. В результате этих дегенеративных изменений происходит разрушение структуры межпозвоночного диска, что приводит к выпячиванию (протрузия) или выпадению (пролапс) его ядра.

При выявлении грыжи позвоночника рекомендуется комплексное лечение. Важно дождаться снижения болевого синдрома с помощью медикаментозного лечения. В особо сложных случаях возможно хирургическое вмешательство.

Лечебный массаж показан при восстановительной фазе. Нельзя проводить массажные процедуры в первые дни течения заболевания. Он может вызвать спазмы мышц спины, усилить болевые ощущения. Обязательное условие – массажные процедуры должны проводиться только квалифицированным специалистом с медицинским образованием. Неправильное выполнение массажных приемов может привести к серьезным осложнениям, вплоть до хирургического вмешательства. При проведении сеанса, массажистом исключаются сильные растирания и разминания. Нельзя проводить массажные приемы в месте локализации грыжи, а только в области окружающих тканей. Признаком того, что лечебный массаж проводится правильно, является ощущение расслабленности и тепла в мышцах.

Техника проведения определяется каждый раз индивидуально массажистом, в зависимости от клинической ситуации. При этом учитывается расположение грыжи, симптоматика, течение заболевания, наличие сопутствующих заболеваний, индивидуальные особенности больного. Возможно применение разных методик лечебного массажа: точечный, сегментарно-рефлекторный, классический и др. Также индивидуально устанавливается и длительность процедур, которая может колебаться от нескольких минут до часа.

Одно из важнейших условий лечения грыжи позвоночника – системный подход. Это значит, что сами по себе массажные процедуры не могут полностью избавить от заболевания и его симптомов. Важно сочетать их с другими средствами лечения: медикаменты, лечебная физкультура, физиопроцедуры. Задача, при помощи массажных приемов – снять болевой симптом, улучшить кровообращение и лимфотока, насыщение тканей и костей питательными веществами, снижение тонуса и напряжения мышц спины. 

Техніка проведення визначається кожного разу індивідуально масажистом, в залежності від клінічної ситуації. При цьому враховується розташування грижі, симптоматика, перебіг захворювання, наявність супутніх захворювань, індивідуальні особливості хворого. Можливе застосування різних методик лікувального масажу: точковий, сегментарно-рефлекторний, класичний і ін. Також індивідуально встановлюється і тривалість процедур, яка може коливатися від декількох хвилин до години.

Одне з найважливіших умов лікування грижі хребта – системний підхід. Це означає, що самі по собі масажні процедури не можуть повністю позбавити від захворювання і його симптомів. Важливо поєднувати їх з іншими засобами лікування: медикаменти, лікувальна фізкультура, фізіопроцедури. Завдання, за допомогою масажних прийомів – зняти больовий симптом, поліпшити кровообіг і лімфотоку, насичення тканин і кісток поживними речовинами, зниження тонусу і напруження м’язів спини.

Показання та загальні правила
Лікувальний масаж спини показаний при різних запальних і дегенеративних захворюваннях хребта і знаходяться тут м’язів, зв’язок, нервових волокон.
Серед цих захворювань:
– остеохондроз;
– початкові стадії дискових гриж;
– деформуючий спондилоартроз;
– радикуліт, ішіас;
– початкові стадії бокового викривлення хребта – сколіозу;
– міозит.

Масування м’язів спини і шиї призводить до того, що:
– зменшується або зникає біль;
– розслабляються напружені м’язи;
– розслаблення поєднується з підвищенням тонусу, зміцненням м’язового каркаса;
– поліпшується місцевий кровообіг;
– розсмоктуються запальні вогнища;
– посилюються місцеві обмінні процеси.

Та й саме плавне дотик рук масажиста забезпечує загальну релаксацію і викликає позитивні емоції. Крім того, масаж – це не тільки лікування, але і в якійсь мірі – діагностика. Під час масажною процедури виявляються найбільш болючі місця. Як правило, ці місця відповідають місцезнаходженням патологічних вогнищ.

Методика
Сьогодні вже ніхто точно не знає, хто і коли вперше розробив лікувальний масаж. Але, так чи інакше, техніка масажних процедур напрацьовувалась протягом багатьох років. Але основні принципи масажу залишилися практично незмінними. Всі масажні впливу повинні здійснюватися м’яко, пацієнт при цьому не повинен відчувати ні болю, ні дискомфорту. Масаж спини робиться в положенні лежачи на спині. Безпосередньо перед масуванням масажист розминає кисті рук для того, щоб зробити їх теплими, гнучкими і чутливими. На поверхню спини, попереку і шиї наноситься спеціальний масажний гель з тією метою, щоб полегшити ковзання рук масажиста по поверхні шкіри.

Починається масаж спини з погладжування, їм же і закінчується. Погладжування передбачає м’які кругові рухи уздовж хребта по напряму вгору до шиї. Рухи можуть бути не тільки круговими, а й звивистими. При цьому слід неухильно дотримуватися одне правило. Хоча масаж і проводиться для лікування захворювань хребта, масування торкається лінію хребетного стовпа. У цьому полягає одна з головних відмінностей масажу від мануальної терапії.

Наступний етап – глибоке погладжування або масаж з обтяженням. Обтяження передбачає посилення кисті руки шляхом накладення на неї кисті іншої руки. Саме глибоке погладжування дозволяє виявити найболючіші місця. Після глибокого погладжування проводять розтирання масажованих ділянок ребром або поверхнею долоні, подушечками пальців. Потім здійснюють розминка.

Деякі методики припускають масування кулаками. Але масаж кулаками вимагає від масажиста досконального знання техніки. Слабкі зусилля не приведуть до бажаного результату. А великі за силою впливу викличуть біль.

Масаж при остеохондрозі шийного відділу
Цей тип масування чимось нагадує заміс тесту – шкіра збирається в складку, і ця складка переміщається уздовж лінії хребта. Звідси випливає, що в спрощеному варіанті масаж спини приблизно виглядає наступним чином – погладжування, розтирання, розминка і потім знову погладжування. Під час масажу можуть застосовуватися і інші типи впливів – вібрація, биття, поплескування ребром долоні, пальцями, кистю руки, складеної «човником». Кожен тип впливів займає близько 2-3 хв., А загальна тривалість масажу – не більше 15 хв.

Особливої ​​вміння та досвіду вимагає масаж при сколіозі. Суть цієї патології полягає в тому, що м’язи з увігнутої сторони викривлення патологічно напружені, а з опуклою – надто розслаблені. І тому масування з обох сторін переслідує протилежні цілі – розслабити одну групу м’язів і зміцнити іншу. Масаж при сколіозі повинен проводити тільки кваліфікований фахівець. Неправильна техніка лише посилить ступінь викривлення. А при максимальній 4 ступеня бокового викривлення масаж взагалі протипоказаний.

Протипоказання
У будь-якому випадку не варто забувати про протипоказання.
До таких належать:
– загострення наявного захворювання хребта, що супроводжується сильним болем, вираженими чутливими і руховими розладами;
загострення будь-якого іншого захворювання;
– будь-які інфекційні захворювання, в т. ч. грип, ГРВІ;
– висока температура будь-якої причини;
– важкі хронічні декомпенсовані захворювання серцево-судинної і дихальної системи;
– туберкульоз;
– будь-які злоякісні пухлини;
– шкірні захворювання, рани, садна, гематоми в зоні масажованих ділянок;
– деякі види порушень згортання крові;
– вагітність;
– психічні захворювання.
Тому, перш ніж приступати до масажу, слід проконсультуватися з лікарями (терапевтом, невропатологом) і пройти рекомендовані ними лабораторні та інструментальні дослідження.

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *